Zaznacz stronę

Majówka w Beskidach? Jak najbardziej! To klimatyczne miejsce, które obfituje w piękne widoki i stwarza doskonałe warunki do aktywnego wypoczynku. Liczne atrakcje, wyjątkowa atmosfera i pyszna, regionalna kuchnia – to wszystko czeka na przyjezdnych. A co można robić na wyjeździe? Mamy kilka propozycji.

Piesze wędrówki

W Beskidach pełno jest ciekawych szlaków turystycznych o różnym stopniu trudności, a tamtejsze widoki to prawdziwa uczta dla oczu. Trasy są dobrze oznakowane i nie brak na nich schronisk, w których można się zatrzymać, by odpocząć lub coś zjeść. Na wiele szczytów prowadzą kolejki lub wyciągi.

A jeśli już o szczytach mowa, to warto wybrać się m.in. na Skrzyczne, Baranią Górę, Ochodzitę, Magurkę Radziechowską, Malinową Skałę, Klimczok, Czantorię. Każde z tych wzniesień oferuje piękne widoki już na etapie podejścia, a z jego szczytu można podziwiać rozległą panoramę (np. na Czantorii znajduje się 29-metrowa wieża widokowa). Natomiast dla niewprawionych w górskich wędrówkach i rodzin z dziećmi odpowiednie będą łagodniejsze szczyty, takie jak Dębowiec, Szyndzielnia czy Trzy Kopce Wiślańskie.

Rowerowy trip

Majówkę w Beskidach można też spędzić na rowerze. Amatorzy tej formy aktywności mają do dyspozycji kilkadziesiąt pętli, wśród których znajdują się trasy odpowiednie zarówno dla początkujących, jak i tych, którzy kochają adrenalinę. I co ważne, wcale nie trzeba zabierać ze sobą sprzętu. Przy wielu ośrodkach wypoczynkowych funkcjonują wypożyczalnie. Poza tym rower i wszelkie niezbędne akcesoria można wypożyczyć w Beskid Sport Arena – całorocznym ośrodku sportowo-rekreacyjnym. Swoją drogą w sezonie wiosenno-letnim organizowane są w nim wycieczki rowerowe MTB dla dorosłych, dzieci i młodzieży. Wystarczy się zapisać, uregulować płatność i można uczestniczyć.

Wodne atrakcje

Ruch na świeżym powietrzu to niejedyna opcja. Równie dobrze można postawić na wodne szaleństwo i wybrać się do Parku Wodnego Olza w Istebnej, gdzie główną atrakcję stanowi 70-metrowa kręta zjeżdżalnia. Prócz niej dobrą zabawę zapewniają wodospady płaszczowe, gejzery na środku basenu oraz rwąca rzeka. Inna ciekawa opcja? Prozdrowotne kąpiele w basenach solankowych. Aby z nich skorzystać, należy się wybrać do jednego z miejsc uzdrowiskowych w Ustroniu.

Zwiedzanie

Majówka w Beskidach to świetna okazja do zwiedzenia tamtejszych miast. W Wiśle warto odwiedzić m.in. Dworzec Kolejowy, Pałacyk Myśliwski Habsburgów, Muzeum Beskidzkie, Zamek Prezydenta RP, zajrzeć do Alei Podań i Legend, Zabytkowego Parku Przygód czy Alei Gwiazd Sportu. W Szczyrku swe kroki można skierować na Plac Św. Jakuba bądź do Sanktuarium Św. Jakuba Apostoła. W Istebnej polecamy zobaczyć np. Izbę Pamięci Jerzego Kukuczki i warsztat Jana Wałacha, a po drodze do nich można zajrzeć do Muzeum Koronki Koniakowskiej. Oczywiście to tylko kilka propozycji. W rzeczywistości wartych uwagi obiektów jest wiele więcej.

Ważne kwestia: nocleg

Przy okazji planowania majówki nie można nie wspomnieć o konieczności rezerwacji noclegu. Ze znalezieniem odpowiedniego miejsca nie powinno być większych trudności, bo beskidzkie tereny mają mocno rozbudowaną infrastrukturę turystyczno-hotelową. Niemniej sugerujemy, by w trakcie poszukiwań nie ograniczać się jedynie do hoteli, ale wziąć pod uwagę także apartamenty na wynajem.

Jednym z miejsc, gdzie można się zatrzymać są apartamenty Szczyrkowskie SKI & FUN. W budynku dostępnych jest kilka mieszkań, każde z osobnym wejściem. Lokale różnią się między sobą metrażem, są ładnie urządzone i świetnie wyposażone. Ich duży atut to dobra lokalizacja. Budynek znajduje się niedaleko centrum Szczyrku, w bliskim sąsiedztwie Beskid Sport Arena i Szczyrk Mountain Resort – dwóch największych ośrodków narciarskich w regionie. Więcej szczegółów na temat oferty można znaleźć na stronie: